Oto Çekici Fiyatları

Oto Çekici Fiyatları

Oto çekici fiyatları, ile ya da ilçeye göre değişiklik gösteren araç çekme ve kurtarma işlemine denmektedir.

Özellikle kalabalık şehirlerde pek çok oto çekici olduğu için fiyatlar değişiklik göstermektedir. Örneğin; Üsküdar da oto çekici hizmetleri diğer ilçelere göre daha pahalı olabilmektedir. Çünkü Üsküdar, kalabalık bir şehrin kalabalık bir ilçesidir. 

Çekici Çeşitleri Nelerdir?om

Oto çekici fiyatları ile ilgili konuşmadan önce çekici çeşitlerinden söz etmek gerekmektedir. Günlük yaşantı da trafikte oldukça sık olumsuz durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Bunlardan en sık olanı ise trafik kazaları ya da araçların yolculuk halinde bozulması durumlarından oluşmaktadır. Böyle durumlarda araçları kaldırmak ve götürmek için oto çekicilere başvurulmaktadır. Trafikte bulunan her türden arabayı çekebilecek potansiyelde olan çekici çeşidi bulunmaktadır. 

Dört farklı tip oto çekicisi geliştirilmiştir. Bunlardan bahsetmek gerekir ise birinci oto çekici türü; oto transfer çekicisidir. Çekicide bulunan hidrolik makaralı vinç sayesinde otomobil yerden kaldırılmak suretiyle platforma alınmaktadır. Eğer araç indirilmek istenir ise de bu makara gevşetilerek araç yere indirilmektedir. 

İkinci oto çekici türüyse çatallı çekicidir. Çekicide bulunan çatal, aracın alt kısmına doğru getirilmektedir. Sonra bu çatal ile otomobil yerden kaldırılmaktadır ve çekicinin arka kasasına konmaktadır. Bu sistem, yola göre yüklenen araçlar sağa ya da sola alınma opsiyonu sağlayan bir sistemdir. 

Üçüncü oto çekici türü ise vinçli kayar platformu olan çekicilerdir. Bu çekiciyi kullanacak otomobiller yolda kalmasına rağmen azıcıkta olsa hareket ettirilebilmektedir. Böylelikle otomobil, çekicide olan kayar platforma yüklenmektedir. 

Eğer otomobil hareket etmiyor ise vinç yardımıyla platforma yüklenmektedir. Çekicinin arka kısmında bulunan çift tekerlek çekici sayesinde aynı anda iki adet otomobil taşıması mümkündür. Dördüncü ve de son oto çekici türü ise tepeden çekici ismiyle adlandırılmıştır. Genellikle trafik polisleri bu çekici türünü kullanmaktadır. Tepeden inen vinç dört lastiğe bağlanıp otomobil yukarıya çekilip platforma yüklenmektedir. 

Çekicilerin, çekeceği otomobilin özelliğine göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Çatallı çekicin çalışma prensibi forklift iş makinası gibi düşünülmektedir. 

Ülkemizde pek çok ilçe, oto çekici açısından yoğun bir ilçe olduğu için güvenilirdir. Ayrıca oto çekici fiyatlarıda araçlara göre değişim gösteren ve ilçelere göre de değişme ihtimali olan değerlerdir. 

Çekici Ne Zaman Aranmalıdır?

Araç kullanımında trafik ve uzun yol seyahatleri, yorucu bir süreç sayılmaktadır. Kullanımlarda otomobil arızalanmaları çok sık insanların başına gelebilen bir durumdur. Aracın kullanımı dışında yolun bozukluğu ya da araçta önceden oluşmuş arızalanma gibi durumlar yolda kalmaya sebep olabilmektedir. Bu durumlarda yol yardım ve oto çekiciler devreye girmektedir. 

Otomobil kurtarma görevi ile anılan yol yardım, arıza ya da kaza gibi durumlar karşısında kişiyi bulunduğu konumdan alıp en yakın konumdaki oto servise götürmektedir. Yol yardım hizmetleri genel olarak otomobil için sigorta içerisinde sunulmaktadır. Poliçe kapsamında bu sigorta durumunu genişletmek ve ek hizmetler talep etmek mümkündür. İstanbul’da oto çekicilerle, iletişim kurmak oldukça kolaydır ve bu şehrimizde oto çekici fiyatları değişiklik gösteren bir rakamdır.

Çekici Ücretleri

Oto çekici fiyatları, Türkiye geneline göre pahalı ücretlerdir. Ancak genel inceleme yaptığımız zaman geçen sene 130 lira olan araç çekme ücreti, bu sene 160 lira olmuştur. Geçen sene park yasağının dışında 5 km kadar özel taşıma 100 tl ilen bu sene 160 liraya yükselmiştir. Yine geçen sene kilometre başına 5 lira olan ücret, bu sene 9,60 türk lirasına çıkmıştır. Geçtiğimiz yıl çekilen veya trafiğe çıkışı yasaklanan araçlar otopark ödemesi günlük otomobillerde 12 TL’ iken bu sene bu değer 16 TL’ye kadar yükseltilmiştir.

İletişime geçin
Bize yazın!
Merhaba randevu ve sorularınız için nasıl yardımcı olabilirim ?