En Yakın Çekici

En Yakın Çekici

En yakın çekici, kaza yapan ya da yolda kalan kişilerin ilk ulaşmak isteyeceği çekici hizmeti veren firma ya da işletmedir.

Günümüzde çekici hizmet çok sık kullanılmaktadır. Bunun sebepleri arasında çok fazla şoförlük özgüveni ve kalabalık şehirler yer almaktadır. Arıza durumları da çekici hizmetine sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı kişiler en yakın çekici hizmeti ile iletişime geçerek araçlarını gerekli alanlara çektirmek istemektedir.

Çekici Hizmeti

Çekici hizmeti, özellikle büyük şehirlerde daha sık verilen bir hizmet olup günümüzde son derece yaygındır. Okula giderken, seyahat ederken ya da bir noktaya ulaşmaya çalışırken kısacası gün içerisinde pek çok durumda bireyler araçlarını kullanmaktadır. Özellikle büyük ve kalabalık şehirlerde trafik kazaları ve araç arızaları trafik ve araç yoğunluğunu göz önünde bulundurduğundan çok daha sık karşılaşılan bir sorundur. 

Bunun sebepleri arasında şoförlerin kendilerine olan aşırı özgüvenleri de ye almaktadır. Tabi ki çekici hizmeti sadece kaza anında kullanılan ya da başvurulan bir hizmet sayılmamaktadır. Arıza anında da çekici hizmetinden yararlanmak mümkündür. Kaza ve arıza durumlarında kişiler, en yakın çekici hizmeti ile iletişime geçmektedir.

Ancak bazı durumlarda kaza yapan araçların yola devam etmesi imkansız hal alabilmektedir. Aynı şekilde şehirlerarası yollarda ya da ıssız otobanlarda arızalanan araçları da çalıştırmak imkansız olabilmektedir. Bu sorunun sebebi bazen trafik kazalarıyken bazen ise araçların kendi kendine arızalanmasıdır.

Bu gibi anlarda araç çekicisi çağırmak ve çekici hizmeti almak söz konusudur. Kişiler böyle durumlarda en yakın çekici ile iletişime geçerek bu hizmeti almaktadırlar. Çekiciler hemen hemen her tip araç konusunda – büyük araç, küçük ataç, motor vb. ayrımlar yapılmadan – hizmet vermektedirler. Çekici hizmeti özellikle kalabalık şehirlerde çok daha fazla başvurulan bir hizmet türüdür. Bunu sebebi de kalabalık şehirlerde daha fazla bireysel araçların ya da toplu taşımanın bulunmasıdır.

Kaza anında araçlar yolda kaldığı için araçları oto servislere götürmek mümkün değildir. Bundan dolayı da kazazedeler, çekici hizmeti almak durumunda kalmaktadır. En yakın çekici aranarak hizmet beklenmektedir. Her sigorta ve yol yardım paketi içerisinde bu hizmet yer almaktadır. 

Araçların ihtiyacı olduğu her durumda çekiciler yardımlarına koşmaktadır. Çekici hizmeti, firmalar tarafından insanlar için tahsis edilecektir ve araç en yakın çekici tarafından oto servise çekilecektir. Çekici numarası bu noktada kişilere de gerekli ulaşımları ve iletişimleri sağlanmaları için verilmektedir. Bazı durumlarda çekici hizmetleri de sınırlı kalabilmektedir. Bu sebepten ötürü en doğru hizmeti almak için doğru sigorta firmaları ile çalışılması gerekmektedir.

Çekici Ne İşe Yarar?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çekici; gerçekleşen kazalarda, trafiğin sıkışık olduğu bölgelerde, arzulanan araçları çekebilmek adına çağrılmakta olan bir meslek çeşididir. Çekici hizmeti sayesinde yol diğer araçlar için kapanmış olmaz ve kaza yapan ya da arızalanan araç, tamir edebilmek üzere tamirhaneye götürülür. Dolayısıyla böyle olaylar gerçekleştiğinde en yakın çekici ile iletişime geçilmektedir. 

Yol yardım firmalarının sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir ve bu artışın daha da çoğalacağı düşünülmektedir. Bunun nedeni ise araçların sık sık kaza yapmaları ve araç sayısının artmasıdır. Yaşanan kazanın ardından araçların yolda kalmaları durumunda çekiciler araçları ile bulunduğu noktadan alınmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bu hizmet oldukça önemlidir.

Çekici Nasıl Çalışmaktadır?

Çekici hizmeti incelendiği zaman; ilk olarak aracın bulunduğu noktadan alınması söz konusudur. Ardından da en yakın otomotiv servisine araç teslim edilmektedir. Bu hizmet, sadece taşıma işleminden sorumlu olan hizmettir. Aracın hareket edemez durumda olması halinde çekici hizmetinin alınması söz konusudur. 

Aracın masrafları ya da hasar kaydı gibi durumları, çekici hizmetinin içerisinde değildir. Genel olarak anlaşmalı servis hizmetleri çekici hizmetini kişilere sunmaktadır. Bu sebepten ötürü kişilerin, araçları için belirli bir oto servis hizmeti almaları mühimdir. Kaza veya arıza anında en yakın çekici ile iletişim kurulduktan sonra anlaşmalı otomobil servislerine taşıma gerçekleşmektedir.

Çekici Çeşitleri

Araç çekicilerinin çekecekleri araç tipine ve çekim yöntemlerine göre farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitleri; çatallı çekici, tepeden çekici, vinçli kayan platform ve oto transfer çekici olarak sıralamak doğru olacaktır.

Çatalı çekici için; altına giren iki büyük çatal yardımıyla araç, kaldırılmak suretiyle çekici kasasına konmaktadır. Bu sistemde yolun ve aracın uygunluğuna bakılarak araç ister sağ ister sol taraftan çekici aracına yüklenebilmektedir. Kablolu kumandası olan tek çekici türüdür. Oldukça basit bir şekilde işlemi halletmeyi sağlamaktadır. 

İkinci bir çekici türü tepeden çekicidir. Tepeden çekici çeşidi, genel olarak trafikte çalışan polislerin kullandığı araç çekici sisteme denmektedir. Bu çekici tipi aynı zamanda ahtapot çekici olarak da isimlendirilmiştir. Tepeden inen vincin dörtlü çatalına tekerlekler çekilerek araç, çekicinin kasa alanına konmaktadır. Ayrıca arka kısmında bulunan tekerlek çekici sayesinde de iki araç birden taşınabilmekte olan bir çekici türüdür. Bu çekici hizmeti esnasında araç kapıların açılmasına ihtiyaç yoktur.

Üçüncü çekici çeşidi vinçli kayan platform çekicidir. İki kullanım biçimi vardır. Vinçli kayan platform kullanımında yolda kalan araç hareket ettirilebiliyorsa; çekici de bulunan kayar platforma aracın girmesini sağlamaktadır. Eğer araç hareket ettirilemiyorsa çekicide bulunan platform tarafından bu hizmeti veren araca çekilmesi söz konusudur. Bu çekici türü de arka kısmında bulunan iki tekerlek sayesinde iki araç birden taşıyabilmektedir. Oldukça pratik olup çok sık tercih edilen çekici hizmeti çeşitleri arasında yer almaktadır.

Son çekici çeşidi ise oto transferdir. Oto transfer çekicisi; çekici de bulunan vinç sayesinde çekilecek aracın damperli platforma çekilmesidir. Araç indirilmek istendiği vakitte ise damper kaldırılarak kontrollü bir biçimde makara gevşetilmektedir ve otomobil aşağıya alınmaktadır.

İletişime geçin
Bize yazın!
Merhaba randevu ve sorularınız için nasıl yardımcı olabilirim ?