Araç çekici hizmeti

      Araç Çekici Hizmeti

Araç çekici hizmeti, özellikle büyük şehirlerde daha sık verilen bir hizmet olup günümüzde oldukça yaygındır.

Okula giderken, işe giderken, seyahat ederken veyahut bir noktaya ulaşmaya çalışırken kısacası gün içerisinde pek çok durumda kişiler araçlarını kullanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde trafik kazaları ve araç arızaları, trafiğin ve araçların yoğunluğunu göz önünde bulundurduğunda çok daha sık karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedenleri arasında şoförlerin kendilerine olan aşırı özgüvenleri de bulunmaktadır. Tabi ki araç çekici hizmeti sadece kaza anında kullanılan ya da başvurulan bir hizmet değildir.

Ancak bazı durumlarda kaza yapan araçların yeniden çalıştırılıp yola devam etmesi mümkün olmayan bir hal alabilmektedir. Aynı şekilde şehirlerarası ya da ıssız otobanlar içinde arızalanan araçları da çalıştırmak mümkün olmayabilmektedir. Bu sorunun sebebi bazen trafik kazalarıyken bazen ise araçların durup dururken arızalanması durumudur.

Bu gibi durumlarda araç çekicisi çağırmak ve araç çekici hizmeti almak gerekmektedir. Çekiciler hemen hemen her tip araç için – büyük araç, küçük ataç, motor vb. ayrımlar yapılmadan hizmet verirler. Araç çekici hizmeti özellikle kalabalık şehirlerde çok daha sık başvurulan bir hizmet çeşididir. Bunu nedeni de kalabalık yerlerde daha fazla bireysel araçların ya da toplu taşımanın bulunmasıdır.

Kaza zamanında araçlar yolda kaldığı için araçları oto servislere götürmek mümkün olmamaktadır. Bundan ötürü de kişiler, bu hizmeti almak durumunda kalmaktadır. Her sigorta ve yol yardım paketi içerisinde bu hizmet bulunmaktadır. Araçların ihtiyacı olduğu her durumda oto kurtarma sisteminden çekiciler yardımlarına gelmektedirler. Araç çekici hizmeti, firmalar tarafından kişiler için tahsis edilecektir ve araç en yakın oto servisi çekilecektir. Araç çekici numarası bu noktada kişilere de gerekli ulaşımları sağlanması için verilmektedir. Bazı durumlarda çekici hizmetleri de sınırlı kalabilmektedir. Bu nedenden ötürü en doğru hizmeti almak için doğru sigorta sistemi ile çalışılması gerekmektedir.

Çekici Ne İşe Yaramaktadır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi çekici; olası kazalarda, trafiğin sıkışık olduğu alanlarda, arzulanan araçları çekebilmek adına çağrılmakta olan bir meslek grubudur. Araç çekici hizmeti sayesinde yol kapanmış olmaz ve kaza yapan ya da arızalanan araç, tamir edebilmek üzere tamirhaneye götürülmektedir. 

Yol yardım firmalarının sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Bunun sebebi ise araçların sık sık kaza yapıyor olmalarıdır. Yaşanan kazanın sonrasından araçların yolda kalmaları durumunda çekiciler araçları ile bulunduğu konumdan alınmaktadırlar. Bu sebepten ötürü bu hizmet oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çekici Nasıl Çalışmaktadır?

Araç çekici hizmeti incelendiği zaman; ilk olarak araç bulunduğu noktadan alınmaktadır. Ardından da araç, en yakın otomotiv servisine teslim edilmektedir. Bu hizmet, ulaşım konusundan sorumlu olan hizmettir. Aracın hareket edemez durumda olması halinde çekici hizmetinin alınması gerekliliktir.

Aracın masrafları ya da hasar kaydı gibi durumları, çekici hizmetinin içerisinde bulunmamaktadır. Genel olarak anlaşmalı servis hizmetleri bu uygulamayı gerçekleştirmektedir. Bu nedenden ötürü kişilerin, araçları için belirli bir oto servis hizmeti almaları önemlidir.

Çekici Çeşitleri

Araç çekicilerinin çekecekleri araç tipine ve çekim yöntemlerine göre farklı çeşitleri vardır. Bu çeşitleri; çatallı çekici, tepeden çekici, vinçli kayan platform ve oto transfer çekici biçimde sıralamak doğru olacaktır.

Çatalı çekici kullanılan araç çekici hizmeti için; altına giren iki büyük çatal yardımıyla araç, forklift düzeninde olduğu gibi kaldırılmak suretiyle çekici kasasına koymaktadır. Bu hizmet sisteminde yolun ve aracın uygunluğuna göre araç ister sağa ister sol taraftan çekici aracına yüklenebilmektedir. Kablolu bir kumandası olan çekici çeşididir. Çok basit bir şekilde işlem uygulanmaktadır. Pek çok çekici hizmetinin uygulanırken kullanılan çekici çeşididir.

İkinci bir çekici türü ise tepeden çekici çeşididir. Tepeden çekici çeşidi, genel olarak trafik polislerin kullandığı araç çekici sistemine denmektedir. Bu çekici tipi aynı zamanda ahtapot çekici olarak da anılmaktadır. Tepeden inen vincin dörtlü çatalına tekerlekler çekilerek araç, çekicinin kasasının içine konmaktadır. Ayrıca arka kısmında bulunan çift tekerlek çekici sayesinde de iki aracın aynı anda taşınabilme imkanı olan bir çekici hizmet çeşididir. Bu çekici hizmeti esnasında araç kapıların açılmasına gerek yoktur. Araç üst kısımdan yani tepeden bir biçimde dikkatlice kaldırılarak çekicinin içine koyulmaktadır.

Üçüncü çekici çeşidi vinçli kayan platforma sahip çekicidir. Vinçli kayan platform kullanımında yolda kalan araç hareket ettirilebiliyorsa; çekici de bulunan kayar platforma girmesi söz konusudur. Eğer araç hareket ettirilemiyorsa çekicide bulunan platform tarafından bu hizmeti veren araca çekilmesi gerekmektedir. Bu çekici türü de arka kısmında bulunan çift tekerlek sayesinde iki aracı aynı anda taşıyabilmektedir. Oldukça pratik olup genel olarak tercih edilen çekici hizmeti çeşitleri arasında yer almaktadır.

Son çekici çeşidi ise oto transferdir. Oto transfer çekicisi; çekici de bulunan hidrolik markalı vinç yardımıyla çekilecek aracın damperli platforma çekilmesidir. Araç indirilmek istendiği vakitte ise damper kaldırılarak kontrollü bir biçimde makara gevşetilmektedir ve otomobil aşağıya indirilmektedir.

Çekici Fiyatları Nasıldır?

Araç arızası ya da kaza durumlarında bazen araç hareket edemeyecek hal alabilmektedir. Bu durum, yolda kalmak olarak da bilindiği için aracın hareket etmesi ve arızanın ortadan kaldırılması için çekici hizmetinden yararlanmak gerekmektedir. Çekici fiyatları bu noktada sektör bazında kişilere değişik şekilde sunulabilmektedir.

Araç arızalanmasında ya da kazalarda çekici hizmetinden yararlanmak istenildiğinde sigorta işin içine girmektedir. Bu durumda araç için sınır aşılmamış durumda olan sıkıntılarda, çekici fiyatları konusunda herhangi bir ücret ödenmemektedir. Tüm ücretler sigorta ile karşılanmaktadır. Eğer sınır aşılmış ise ya da araç için sigorta bulunmuyorsa araç çekici fiyatları için ödeme yapılması gerekir. Bu durumda genel olarak çekici fiyatları 200 TL ile 400 TL arasında değişmektedir.

İletişime geçin
Bize yazın!
Merhaba randevu ve sorularınız için nasıl yardımcı olabilirim ?